Jak ustawić meble w pokoju, aby był stylowy i funkcjonalny jednocześnie?

Jak ustawić meble w pokoju? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Dotyczy to przede wszystkim tych pomieszczeń, które są niewielkie czy wąskie. Zatem, jak zaaranżować przestrzeń, aby pozwalała na co dzień na komfortowe funkcjonowanie? O czym trzeba w tym przypadku pamiętać?

Jak ustawić meble w pokoju? Lokalizacja okien i drzwi ma znaczenie

Każdy chce, aby aranżacja domu czy mieszkania była jednocześnie stylowa i funkcjonalna. Pokój powinien być wygodny - dopasowany do stylu życia domowników. Podczas jego urządzenia spore znaczenie ma np. ilość, lokalizacja i kształt okien oraz drzwi. Tych elementów nie można zmienić, a więc meble należy dostosować właśnie do nich.

Wokół drzwi nie powinny się znajdować żadne przedmioty, które przeszkadzają w swobodnym poruszaniu się. Także i dostęp do okien musi być bezproblemowy. Wtedy można je w każdej chwili otworzyć czy umyć. Dobrze oświetlone wnętrze wydaje się większe niż w rzeczywistości. Z kolei duże regały i szafy, które rzucają cień na podłogę, mogą je optycznie zmniejszać. Dlatego najlepiej ustawić je naprzeciwko ściany z oknami.

Powieszenie naprzeciwko okna telewizora nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem. Odbijające się od matrycy światło utrudnia oglądanie filmów i seriali. Pod oknem nie należy także ustawiać biurka z komputerem.

Jak ustawić meble w pokoju, aby podzielić go na strefy?

W tym przypadku sporo zależy od tego, jaką funkcję pełni dane pomieszczenie. W praktyce podział pokoju na strefy znaczenie ułatwia tworzenie aranżacji salonu, pokoju młodzieżowego czy sypialni.

Pokój dzienny to pomieszczenie wykorzystywane do relaksu po pracy, zabaw z dziećmi czy spotkań ze znajomymi. Zazwyczaj tworzy się w nim strefy:

- telewizyjną przeznaczoną do oglądania filmów i seriali,

- wypoczynkową z wygodną kanapą,

- kącik do czytania z fotelem,

- jadalną, o ile w mieszkaniu nie ma osobnej jadalni.

Na jakie meble warto się zdecydować w salonie? Na pewno trzeba ich zakup dobrze przemyśleć, bo jest to inwestycja na długie lata.

Z kolei w sypialni najważniejsza jest oczywiście strefa do spania z wygodnym łóżkiem oraz odpowiednio dobranym materacem. Czasem jest też miejsce na strefę z garderobą czy szafą oraz strefę z toaletką i lustrem.

Warto jeszcze wspomnieć o pokoju młodzieżowym, w którym na ogół wyróżnia się strefę do spania, strefę wypoczynkową, strefę rozrywkową i strefę do nauki z biurkiem, fotelem czy regałem na książki.

Jak ustawić meble w małym pokoju?

Okazuje się, że nawet niewielki pokój można urządzić tak, aby był on funkcjonalny i stylowy jednocześnie. Warto pamiętać o tym, że w małych i wąskich pomieszczeniach kiepsko sprawdzają się drzwi umieszczone w rogu. Ograniczają bowiem możliwość ustawienia mebli w pobliżu i optycznie pomniejszają wnętrze. W małych pokojach dobrze sprawdzają się np. sofy narożne. Zapewniają sporą ilość miejsca do siedzenia, a dzięki nim zrezygnować można z foteli czy puf. Ciekawą propozycją są na pewno meble mobilne, które można bez problemu przesuwać z miejsca na miejsce.

Zasady, którymi należy się kierować podczas urządzania pokoju

Podczas ustawiania mebli w pokoju należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Dzięki temu wszyscy domownicy będą czuli się w nim dobrze, a jednocześnie pomieszczenie nie będzie sprawiać wrażenia zagraconego. Warto zacząć zapełniać pomieszczenie od strefy centralnej, która znajduje się wokół telewizora czy kominka. Dopełnieniem będzie tutaj na pewno stolik kawowy czy ława.

W każdym pokoju należy pamiętać o wyznaczeniu odpowiednich ciągów komunikacyjnych - tras np. łączących drzwi do salonu z balkonem. Na takich trasach nie mogą znajdować się meble, bo utrudniają one przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Ciągi nie powinny przy okazji przecinać poszczególnych stref.

Jak widać, urządzenie pokoju wcale nie musi być skomplikowane. Trzeba do tego jednak podejść na spokojnie, analizując swoje potrzeby i oczekiwania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium