Jak dbać o metalowe meble? Podstawowe zasady pielęgnacji

Każdy się chyba zgodzi z tym, że meble metalowe są uniwersalne, ponadczasowe i bardzo wytrzymałe. W odpowiedni sposób pielęgnowane mogą służyć przez długie lata, nadając wnętrzom niepowtarzalny charakter. Pasują do różnorodnych aranżacji - nie tylko industrialnych i loftowych. Jak należy dbać o metalowe meble?

Jak dbać o metalowe meble? Jak należy je czyścić?

Z założenia meble z metalu są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i naprawdę wytrzymałe. Jednak i tak należy o nie w odpowiedni sposób dbać. Dotyczy to zwłaszcza tych pomieszczeń, w których panują niezbyt korzystne warunki.

Meble metalowe nie są trudne do utrzymania w czystości, ale i tak trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim nie można w ich przypadku stosować rozpuszczalników organicznych i detergentów zawierających chlor. Na metalu doskonale widać wszystkie drobinki kurzu, a więc należy regularnie go przecierać. Sprawdzi się tutaj zwykła ściereczka z mikrofibry - sucha lub lekko zwilżona wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Dodatkowo metal może odzyskać blask dzięki mieszance wody z sodą. Meble trzeba potem wytrzeć do sucha i wypolerować. Duża ilość wilgoci nie jest wskazana, bo zwiększa ryzyko pojawienia się korozji.

Jak chronić metalowe meble przed zniszczeniem?

Jak dbać o metalowe meble, aby nie uległy zbyt szybko zniszczeniu? Meble z metalu są odporne na wilgoć, ale należy je użytkować w suchych pomieszczeniach. Nie zaleca się stawiania na nich mokrych przedmiotów, środków żrących itd. Dodatkowo nie można dopuszczać do sytuacji, gdy meble metalowe stoją na wilgotnej posadzce. Długotrwały kontakt z wilgocią działa na metal bardzo źle.

Dodatkowo metalowych mebli nie należy w trakcie czyszczenia traktować silnymi detergentami. Druciane gąbki i inne ostre narzędzia lepiej jest odłożyć na bok. Mogą one bowiem jeszcze przyspieszyć proces korozji i zniszczyć zewnętrzną warstwę metalu. W przypadku tego typu mebli warto stosować specjalne maty i podkładki. To zresztą dobry sposób na zabezpieczenie podłogi przed porysowaniem. Na metalu nie należy stawiać naczyń z gorącymi cieczami.

Odpowiedniej pielęgnacji wymagają poza tym stalowe zawiasy meblowe. Należy je regularnie nacierać techniczną wazeliną. To świetny sposób na przedłużenie ich żywotności.

Jak przebiega konserwacja mebli metalowych?

Jak dbać o metalowe meble, aby służyły przez naprawdę długi czas? Jeśli na metalu pojawiają się pierwsze ogniska rdzy, trzeba od razu zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty do odrdzewiania. Taki produkt skutecznie zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zmian dalej.

Czasem jednak okazuje się, że metal skorodował już bardzo mocno lub zmiany są naprawdę rozległe. Wtedy standardowy odrdzewiacz to za mało. Pozostaje sięgnięcie po metody mechaniczne. Przyda się tutaj papier ścierny. Skorodowaną powierzchnię należy delikatnie, ale dokładnie oczyścić. Potem można przystąpić do pomalowania metalu specjalną farbą antykorozyjną.

Prawidłowo wykonana konserwacja mebli metalowych w dużej mierze wpływa na poprawę ich estetyki oraz przedłużenie okresu żywotności. Niestety zdarza się tak, że korozja jest zaawansowana i jedynym rozwiązaniem jest gruntowne odnowienie mebli.

Jak przebiega renowacja mebli z metalu?

Renowacja mebli metalowych to proces żmudny i wiążący się z pewnymi kosztami. Dlatego najlepiej regularnie czyścić i konserwować swoje meble. Wtedy nie dojdzie do powstania rdzy czy innego typu zmian na ich powierzchni. Z pomocą przychodzą zresztą specjalistyczne preparaty dostępne w sklepach.

W skład produktów przeznaczonych do pielęgnacji metalu wchodzą np. woski, a ich formuła często oparta jest na nanotechnologii SiO2. Nowoczesna receptura sprawia, że środki wnikają w powierzchnię metalu i ją regenerują. Tworzą hydrofobową powłokę, która ułatwia utrzymanie mebli w czystości i zabezpiecza je przed osadzaniem kurzu oraz innego rodzaju zanieczyszczeń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium