Wnętrza w stylu loftowym – jak osiągnąć olśniewający efekt? Podpowiadamy!

Styl loftowy obecnie przeżywa swój rozkwit, a o życiu w postfabrycznym, przestronnym lofcie marzą tysiące osób. Niestety w Polsce, dostępność takich nieruchomości jest mocno ograniczona. Na szczęście istnieją proste sposoby, aby mieszkania z pozoru niemające wiele wspólnego ze stylistyką industrialną zmienić we wnętrza utrzymane w stylu loftowym. Wystarczy „przemycić” do nich kilka typowych dla niego elementów. Jak tego dokonać?

Czego się trzymać, urządzając mieszkanie w stylu loftowym?

Styl loftowy narodził się z czystej praktyczności. W połowie ubiegłego wieku na skutek recesji, na nowojorskim rynku nieruchomości pojawiło się wiele opuszczonych pofabrycznych lokali. Skuszeni niską ceną i przestronnością członkowie tamtejszej bohemy zaczęli adaptować je na swoje pracownie. Wówczas próżno było szukać w nich jakichkolwiek udogodnień. Zdarzało się, że brakowało nawet ogrzewania i ciepłej wody. Jednak z czasem posiadanie loftu przekształciło się w modę, która niedługo później dotarła do Europy. Lofty z surowych pracowni szybko zmieniły się w wygodne mieszkania. I to nie byle jakie, bo oferujące funkcjonalną i ogromną przestrzeń.

Otwarte przestrzenie

Mimo że, pierwotnie lofty powstawały w przestronnych pofabrycznych wnętrzach i z tym wciąż są kojarzone, to istnieje kilka sposobów na nadanie mniejszym mieszkaniom industrialnego charakteru. Przede wszystkim należy skupić się na otwarciu i doświetleniu dostępnej przestrzeni. W ten sposób nawet niewielkie wnętrza zyskują głębie i złudzenie przestronności. Najlepiej byłoby pomyśleć o tym już na etapie projektowania. Jednak, gdy kupisz mieszkanie z rynku wtórnego, również będziesz w stanie osiągnąć zamierzony efekt. Warto jednak pomyśleć o zmianie planu mieszkania i wyeliminowaniu zbędnych ścianek działowych. Część z nich można zastąpić szklanymi przepierzeniami, a część metalowymi regałami sięgającymi sufitu. W stylu loftowym ważne jest, aby poszczególne strefy nie były wyznaczane za pomocą ścian, a elementów wyposażenia.

Postfabryczny, surowy, minimalistyczny klimat

Doskonałość w niedoskonałości – ta idea powinna przyświecać każdemu, kto marzy o wnętrzach w stylu loftowym. Jego charakterystyczną cechą jest bowiem upatrywanie dekoracji w zwykle skrzętnie ukrywanych pod warstwą tynku instalacjach elektrycznych, rurach, rurkach i innych z pozoru nieatrakcyjnych elementach konstrukcyjnych budynków. Jeśli masz taką możliwość, wyeksponuj porowaty beton czy cegły na ścianie. Podobnie ze stropem – niech surowe wzory pozostałe po deskowaniu będą widoczne. Celuj w minimalizm, funkcjonalność i oszczędność w dekoracjach.

Neutralna kolorystyka

Szary beton, czerwona cegła, miedziane instalacje, czarne kable zwisające ze ścian i odcienie naturalnego drewna to typowe elementy wnętrz urządzonych w stylu loftowym. I to one determinują ich paletę barw. Projektując wnętrze w tej stylistyce, zrezygnuj więc z wielobarwnych tapet czy farb w jaskrawych odcieniach. Postaw na stonowane kolory. Najlepiej szarości – od zimnego ciemnego antracytu po jaśniejsze, ciepłe, piaskowe odcienie.

Uporządkowany chaos

Styl loftowy za nic ma symetrię. Tu liczy się przede wszystkim artystyczna wolność, a wszelkie chwyty wnętrzarskie są dozwolone. Rozkład mebli i pozostałych elementów powinien sprawiać wrażenie przypadkowości.

Dodatki do wnętrza w stylu loftowym

Wspomnieliśmy już, że styl loftowy charakteryzuje pewien ascetyzm. Najlepiej kierować się tu zasadą – im mniej, tym lepiej. Dekoracje nie powinny dominować otoczenia. Niewskazane jest zagracanie półek niezliczonymi bibelotami i przykrywanie ściennych elementów konstrukcyjnych obrazami pokaźnych rozmiarów (szczególnie w małych mieszkaniach). Wybierając ozdoby lepiej zdecydować się na kilka wyrazistych elementów, np. geometryczne wazony, kilka plakatów lub czarno-białych zdjęć i lustra w postarzanych ramach, które powiększą optycznie przestrzeń i dodatkowo ją doświetlą. Mile widziane są również ustawione gdzieniegdzie rośliny w dużych donicach. Warto poszukać typowych industrialnych dodatków, które dodadzą wnętrzu pożądanego klimatu. W tym celu najlepiej przeszukaj aukcje internetowe lub udaj się na pchli targ. Często można znaleźć tam prawdziwe pofabryczne skarby.

Jakie meble wybrać do loftu?

Najlepiej sprawdzą się tu proste meble o surowej linii, minimalistycznych kształtach i solidnej konstrukcji. Ta zasada dotyczy zarówno sof, kuchennych szafek, jak i regałów. W gabinecie ustaw metalowe regały z drewnianymi elementami (takie znajdziesz w naszym sklepie). Do jadalni wybierz stoły bez zbędnych ornamentów, a do sypialni nowoczesne łóżka o drewnianej lub metalowej konstrukcji. Świetnymi, urozmaicającymi wnętrza dodatkami mogą okazać się też kontrastujące fotele z wygodnym siedziskiem lub duże skórzane narożniki.

Tekstylia do loftu!?

Tak, ale z umiarem. Pierwsza zasada – zrezygnuj z firanek. Dzięki temu wpuścisz do mieszkania więcej światła. Jeżeli martwią Cię wścibskie spojrzenie przechodniów lub sąsiadów, możesz przysłonić okna drewnianymi żaluzjami. Dobrym rozwiązaniem są też ciężkie, grube, matowe i gładkie zasłony, którymi przysłonisz okna na wieczór. Wbrew pozorom można tu pozwolić sobie na kilka dodatkowych tekstyliów. Patchworkowe dywany i nieco „poprzecierane” poduszki dobrze sprawdzą się w salonie. W kuchni możesz zawiesić kilka lnianych ściereczek, a w łazience ułożyć na półkach ozdobne ręczniki. Takie drobne akcenty tekstylne dodadzą aranżacji ciepła i odrobiny przytulności.

Oświetlenie jest kluczowe

Na koniec najważniejsze – lampy. Dzięki nim będziesz w stanie wyeksponować piękno surowej cegły, czy podkreślić pozostałe zabiegi dekoratorskie. Jeśli masz taką możliwość, najlepiej wykorzystaj lampy, które kiedyś faktycznie służyły w fabrykach lub magazynach. Przeważnie wykonane są z metalu i podwieszane na długim łańcuchu. Obecnie często starym industrialnym lampom nadaje się czerwone lub żółte barwy, co może stanowić naprawdę ciekawy dodatek. Idealnie pasują do nich proste żarówki Edisona.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium